Tergan, which was founded by the Founding President Mümin Tergan in 1972 and entered the sector with the manufacture of belts, continues its way successfully with the participation of the 2nd generation representatives of the family today.

Tergan's journey, which has been going on successfully for 45 years, continues in all retail channels as well as manufacturing, export, wholesale. Today, Tergan has 40 stores in Turkey and 13 franchise stores abroad in England, Ukraine, Bulgaria and UAE.

Among the handmade products in Tergan's product range; Besides shoes, there are wallets, belts, briefcases, women's bags, travel bags, Bond and pilot bags, various leather accessories for office and personal use.

The brand continues to prepare designs that reflect Tergan's quality, comfort and elegance, always in line with innovative, dynamic and trends. Tergan, which is also preferred by famous brands, is also preferred by world-famous names. The brand is taking firm steps towards becoming a world brand with its production quality, on-time delivery and after-sales support.
Kurucu Başkan Mümin Tergan tarafından 1972'de kurulan ve sektöre kemer imalatıyla giriş yapan Tergan, günümüzde ailenin 2.kuşak temsilcilerinin de markaya katılımıyla yoluna başarıyla devam etmektedir.

45 yıldır başarılı bir şekilde süren Tergan yolculuğu, imalat, ihracat, toptan satışın yanı sıra tüm perakende kanalında da devam etmektedir. Tergan'ın bugün Türkiye'de 40 mağaza, yurtdışında ise, İngiltere, Ukrayna, Bulgaristan, BAE de toplam 13 franchaise mağazası bulunmaktadır.

Tergan'ın ürün yelpazesinde yer alan el yapımı ürünler arasında; ayakkabıların yanı sıra, cüzdanlar, kemerler, evrak çantaları, kadın çantaları, seyahat çantaları, Bond ve pilot çantalar, ofis ve kişisel kullanım için çeşitli deri aksesuarlar bulunmaktadır.

Marka, her zaman yenilikçi, dinamik ve trendler doğrultusunda, Tergan'ın kalitesini, rahatlığını, şıklığını yansıtan tasarımlar hazırlamaya devam etmektedir. Ünlü markaların da tercihi olan Tergan, dünyaca ünlü isimler tarafından da tercih edilmektedir. Marka, üretim kalitesi, zamanında teslimat ve satış sonrası destek ile bir dünya markası olmak yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Cookies

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

Accept