Online B2B Ticareti Yükselişte

Online B2B Ticareti Yükselişte

Online B2B Ticareti Yükselişte

Pandemi döneminde, dijitalleşme ve şirketlerin satınalma kararlarını vermeye başlayan milenyum kuşağı, B2B e-ticaret hacmini 6 yılda yüzde 70 büyüterek 20,9 trilyon dolara taşıyacak.

Pandemi e-ticareti sadece bireysel tüketiciler için değil, şirketler arası ticaret için de benzeri görülmemiş bir büyüme dönemine soktu. Dijitalleşme ve COVID-19`la hız kazanan e-ticarette bir sonraki büyüme dalgasının başladığı ve 2019`da yüzde 18,2 büyüme ile 12,2 trilyon dolara ulaşan işletmeden işletmeye (B2B) e-ticaret hacminin 2027 itibariyle yüzde 70`in üzerinde büyüyerek 20,9 trilyon dolara ulaşacağı öngörülüyor.

B2B satışların yüzde 80`i online gerçekleşecek

B2B satışlarına kılavuz niteliği taşıyan ``B2B E-ticaret Kılavuzu: E-ticaret`te Yeni Büyüme Dalgası`` başlıklı raporda küresel ticaretin tedarikçileri ve satın alımcılar arasındaki etkileşimlerin dijital kanallara hızla kaydığı, 2025 yılına gelindiğinde tüm B2B satışların yüzde 80`inin online olarak gerçekleşeceği öngörülüyor. B2B çalışan şirketlerin yüzde 35,6`sı, online satışlarında yüzde 75`e varan artışlar bekliyor. 2020 yılında küresel B2B satışların yüzde 12`sinin online kanallardan gerçekleştiği tahmin ediliyor ve bu rakamın hızla artması bekleniyor.

``Karantina kilidini e-ticaret ve lojistik açacak``

John Pearson, gerçekleştiği sanal toplantıda yaptığı konuşmada COVID-19 krizinin anahtarının e-ticaret ve küresel lojistik olduğunu vurguluyor. Pandemide hem B2C hem B2B`de online ticaret hacminin kaydadeğer oranda arttığına vurgu yapan Pearson ``E-ticaret ve küresel lojistik, yerel kapanmaların kilidini açacak, ekonomilerin devamlılığını sağlayacak ve birçok müşterimiz için Covid-19'un etkisini azaltacak bir anahtar haline geldi`` diye konuştu.

B2B satın almalarının yüzde 73`ünü milenyum kuşağı yapıyor 

Covid-19 pandemisinin dijitalleşmeyi daha da hızlandırması ve hem B2C`de hem B2B`de satın ama süreçlerinin teknolojiye hakim milenyum kuşağına geçiyor olması, e-ticaretin küresel ölçekteki büyümesinin en önemli itici güçleri arasında. Milenyum kuşağı şimdiden karar verici pozisyonlardaki B2B satın alma profesyonellerinin yüzde 73'ünü oluşturuyor. Bu kuşağın yüzde 44`ü B2B alımlarında bir satış temsilcisiyle görüşmeden alım yapmayı tercih

Please login to post a comment.

Cookies

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

Accept