Uluslararası İşletmeler İçin Rekabet Avantajı Sağlayacak İpuçları

Uluslararası İşletmeler İçin Rekabet Avantajı Sağlayacak İpuçları

Uluslararası İşletmeler İçin Rekabet Avantajı Sağlayacak İpuçları

şirketler, yeni müşteriler çekmek ve işte kalmak için rakiplerinden sıyrılabilmelidir. ürünlerinin kalitesi, düşük fiyatları ve hatta ek hizmetleriyle kendilerini ayırt edebilirler. İşte bu üç stratejinin, şirketlerin uluslararası ticaret dünyasında rekabet avantajı elde etmelerine nasıl yardımcı olabileceğinden bahsedeceğiz.

Yüksek Kaliteli ürünler Sunmak

Müşteriler, ihtiyaçlarını karşılamak için ürün satın aldıklarından, yüksek kaliteli ürünler sunmak istikrarlı bir avantaj sağlayacaktır. Aslında bu, araştırma ve geliştirmeye yoğun bir şekilde yatırım yapan Amerikan ve Japon şirketlerinin uzun süredir bir stratejisi olmuştur. Bu, elektronik konusunda rakiplerinden bir adım önde olmalarını sağladı. Ancak uluslararası ticaretle ilgili olarak, eski bir ürün bile rekabet avantajı sağlayabilir. İç pazarında kullanım ömrü dolmuş bir ürün, özellikle aynı sanayileşme düzeyinde olmayan bir ülkede, dış pazarda yenilikçi bir ürün olabilir. örneğin, cep telefonu 1990`ların ortasında Afrika`da ilk kez sunulduğunda, birkaç gelişmiş ülkede birkaç yıldır zaten mevcuttu.

Maliyet Hakimiyeti Stratejisi

Adından da anlaşılacağı gibi, bu strateji, ürün veya hizmetin kalitesini önemli ölçüde etkilemeden gereksiz maliyetleri olabildiğince azaltmayı gerektirir. Uluslararası ticarette, nakliye, gümrük formaliteleri ve iletişimin tümü önemli miktarda para gerektirir. Bu nedenle, rakiplerin sunduğu kaliteyle aynı kaliteyi, ancak daha düşük bir fiyatla sunarken, yine de kar elde edebilmek için bu maliyetleri düşürmek gerekmektedir. Bu tür stratejiler için her kuruş önemlidir.

Müşteriler için Ek Hizmetler

Genellikle göz ardı edilse de, iki ürün benzer kalite sunarken aynı zamanda benzer fiyatlarla satıldığında ek hizmetler büyük bir fark yaratabilir. örneğin satış sonrası iyi hizmet veren bir ürün, bu tür hizmetleri sunmayan bir rakibe göre çok daha fazla tercih edilecektir. Aynı şekilde müşterilerine ürünlerini kişiselleştirme imkanı sunan bir firma, daha düşük bir maliyetle satılsa bile standart bir ürün sunan bir rakibe göre avantaja sahip olacaktır. Bu nedenle ek hizmetler, temel hizmetleri tamamlayarak işletmelerin öne çıkmasına yardımcı olabilir. Yukarıda bahsedilen stratejilerin her biri kendi başına etkili olabilse de, en iyi sonuçları elde etmek için hepsini şirketinizin genel iş stratejisine entegre etmenizi öneririz.

Eximfix Size Yardımcı Olsun

Ticaret dünyasında yeni misiniz? Dünyanın her yerinden alıcı ve satıcıları buluşturan ihracat platformu ile Eximfix ile çalışın. Firma bilgilerinizin ve ürünlerinizin 3 dilde tüm dünya ile paylaşıldığı bir web sayfasına sahip olun.

Please login to post a comment.

Cookies

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

Accept